تبلیغات
شناخت مسییحیت - تاریخ یهودیت
شناخت مسییحیت
درباره وبلاگ


این وبلاگ جهت آشنایی بیشتر شما با دین مسیحیت ایجاد شده است و مطالب خود را ذیل موضوعاتی نظیر تاریخچه، آیین، قوانین و غیره به همراه تصاویری مرتبط ، ارائه می دهد . همچنین سعی دارد برخی جنبه های مورد نقد این دین را بیان نموده وبه دیدگاه دین اسلام در این زمینه ها بپردازد
امیدوارم با ارسال پیشنهادات و انتقادات سازنده خود شما نیز در ارتقای سطح کیفی این وبلاگ سهیم باشید
با تشکر مدیریت وبلاگ

مدیر وبلاگ : کاظم مؤیدی
نویسندگان
چهارشنبه 1390/04/8 :: نویسنده : کاظم مؤیدی

                     تاریخ یهودیت

یهودیان در تعریف دین خود می گویند، "دین یهود، دینی توحیدی، مبتنی بر وحی، شریعت محور و دارای آموزه­های اخلاقی بسیار است كه حضرت موسی(ع) از طرف خدا برای بنی اسرائیل آورده است". اما شاید در یک تعریف واقع بینانه با برداشت از آنچه در واقع مشاهده می گردد باید گفت که "یهود یک دین نژادی بدون تبلیغ و مبتنی بر آموزه های کتاب مقدس یهودی که شریعت در آن بسیار پر رنگ است بطوری که یهودیت بدون شریعت چیزی ندارد یعنی اخلاقش هم شریعت است و ...".

آنان در عقاید، احكام و اخلاق تابع حضرت موسی، كتاب مقدس و انبیای بنی­اسرائیل هستند. دین یهود از دل كتاب مقدس عبرانی پدید آمد. وجه تمایز دین یهودی از مسیحیت و اسلام توجه بیش از حد آن بر قومیت و ملیت آن است. در یهودیت در قطعه‍‍ ای از تاریخش ملیت و نژاد با دین درهم آمیخته است. چنین تناسبی از ملیت و دین را در برخی از اشكال مسیحیت مانند ارامنه یا كلیسای قبطی یا حتی در برخی از فرقه های اسلام مانند احمدی ها نیز می­توان یافت. در تمام این موارد تركیب دین و قومیت برجسته است، گرچه در یهودیت تأكید بر نژاد پررنگ­تر است. در سراسر تاریخ یهود، اعتقاد به خداى واحد عادل وجود دارد. مظهر این اعتقاد كتاب مقدّس یهودیان (تنخ یا همان عهد عتیق نزد مسیحیان) مى‏باشد. تنخ یا همان كتاب مقدس یهودی یك سند كامل و متن متقن تاریخ براى آن قوم یهود است كه مورخان عبرى (پیامبران بنی اسراییل) آن را نگاشته‏اند که از حدود قرن هشتم قبل از میلاد آغاز گردیده است. این كتاب به پیدایش جهان و انسان، سرگذشت حضرت ابراهیم (ع) و فرزندان ایشان، تا زمان حضرت موسى(ع) و تاریخ بنى‏اسرائیل مى‏پردازد كتاب مقدس تنها منبعی است كه زندگی و عملكرد آبا را ذكر می­كند و سنت­های آنان را برمی­شمرد.[1] گرچه بسیاری با توجه به تناقضات موجود در کتاب مقدس یهودی به حجیت كتاب مقدس اشكال كرده­اند و نوشته­های آن را حجت، قابل تطبیق با حوادث واقع شده نمی­دانند؛[2] اما یهودیان كتاب مقدس خود را كاملاً صحیح، موثّق و الهی مى‏دانند و حتّى اكتشافات باستان‏شناسى در فلسطین را مؤیدى براى تاریخ خود مى‏دانند. از این رو تمام تاریخ نویسانی كه تاریخ قوم یهود را می­نویسند، مطالب خود را مستند به این كتاب می­كنند.

                   نام یهودیت نیز برگرفته از نام یكی از قبایل اسرائیل است.[3]  آنان پس از جلای بابل و از زمان هلنی­ها (یونانی­ها) به این نام خوانده شدند.[4] و قبل از آن به بنی­اسرائیل معروف بودند. البته این قوم در کشورهای مختلف با نام های مختلفی خوانده شدند همچون نام "جهود، کلیمی و ..." که در ایران به یهودیان میشود.

v    تاریخ یهودیت

یهودیان تاریخ خود را به گذشته های بسیار دور و به تاریخ عبرانیان بازمی­گردانند. عبرانیان، اعراب و آرامی­ها همه در اصل از نژاد سامی(سام پسر نوح نبی) هستند[5] و زبان، فرهنگ، آداب، رسوم و اعتقادات آنان بسیار نزدیک به یكدیگر است. عبرانیان در نواحی شمالی بیابان عربستان پرورش یافته و در بیابان­ها و در كنار آب­ها و به صورت اجتماعی تحت رهبری شیخ قبیله می­زیستند. از نظر اعتقادات دینی در سطح بسیار پایین قرار داشتند. در ابتدا سنگ­ها و صخره­های عجیب را می­پرستیدند و مراسم مذهبی و قربانی خود را در كنار آن انجام می­دادند. بعدها آنجا را جایگاه ارواح غیبی ­دانستند. آنان خدایان متعدد داشتند. به مرور از میان خدایان متعدد، یك خدای برتر را برگزیدند و نام بعل یعنی مالك زمین و آسمان را بر آن نهادند. در چنین ایامی خداوند حضرت ابراهیم(ع) را برای هدایت آنان فرستاد.

1. عصر آبا و مشایخ (ازحضرت ابراهیم علیه‏السلام تا حضرت موسی علیه‏السلام) [6]

فهم دقیق فاصلة زمانى میان حضرت ابراهیم تا حضرت موسی كه به دورة آبا و مشایخ معروف است كمك شایانى به درك تاریخ و عقاید یهودیت مى‏كند. ریشه اندیشه قوم برگزیده و مالكیت ارض موعود را كه همواره در ذهن یهود وجود داشت، باید در زمان ابراهیم و اسحاق جستجو نمود. مراد از آبا شخصیت­­های مهم قبل از حضرت موسی مانند حضرت ابراهیم، اسحاق، یعقوب و بنی­اسرائیل است، گرچه برخی حضرت آدم و نوح را نیز جزء آبا دانسته­اند.

حضرت ابراهیم (ع) هم در تورات و هم در قرآن مورد احترام است. نسب ابراهیم (ع) تا آدم (ع) در تورات مكتوب است.[7] ابراهیم(ع) حدود4000 سال قبل در شهر اور(Ur) (در ساحل فرات و جنوب عراق فعلی) متولّد شد. نامش در ابتدا ابرام (پدر بلند مرتبه) بود و خداوند در 99 سالگی به سبب بشارت به اسحاق، نام ابراهیم (پدر اقوام) را بر او نهاد.[8] ابراهیم(ع) به همراه پدرش تارح[9]، همسر و برادرزاده‏اش لوط به حرّان و سپس به كنعان (فلسطین امروزی) مهاجرت كرد و وارد حبرون (الخلیل امروزی) شد و تا آخر عمر در آنجا بود.[10]. او در حرّان خدای واحد و قادر مطلق به نام "اِل شَدَه" را به همه معرفی كرد و به مبارزه با شرك پرداخت.

          داستان­های ابراهیم(ع) و لوط(ع) در تورات و قرآن بسیار شبیه یكدیگرند. اما دو موضوع مهمِ بت شكنی، به آتش افكنده شدن و سپس گلستان شدن آتش بر ابراهیم و بنای كعبه به كمك اسماعیل از موضوعاتی است كه قرآن به آن پرداخته ولی در تورات سخنی از آن به میان نیامده است.

          تورات معتقد است خداوند متعال با حضرت ابراهیم(ع) عهد بست كه از نیل تا فرات را به فرزندان او كه از نسل اسحاق پدید می‏آیند، عطا كند.[11] هرچند منتقدین قائل به این هستند که افکار مانند عزراء کاتب که نوشتن این کتب را به آن نسبت می دهند در تغییر شکل این وعده و پر رنگ کردن آن در کتاب مقدس یهودی بی تاثیر نبوده.

          داستان نازایی ساره، ازدواج ابراهیم(ع) با هاجر، تولد اسماعیل(ع) و سپس اسحاق(ع) با اندك تفاوتی میان تورات و قرآن مشترك است. تورات اسحاق را صاحب عهد می­داند و دربارة اسماعیل سخن چندانی نمی­گوید و به جز داستان تولد او، به مباحثی مانند به وجود آمدن 12 رئیس از او[12]، ختنه او[13] (نماد شریعت ابراهیمی)، و سكونت در فاران به همراه مادرش[14] اشاره دارد. همچنین یهودیان معتقدند پیدا شدن آب برای اسماعیل و مادرش در «بئر شبع» در جنوب فلسطین و شمال صحرای سینا بوده است.

          تورات اسحاق را ذبیحة ابراهیم،[15] و مالك ارض موعود (نیل تا فرات) و جانشین ابراهیم به حساب می­آورد. اسحاق صاحب دو فرزند توأم شد. یعقوب - به معنای به دنبال در آمده - پسر كوچكتر با حیله­ای به كمك مادر، عهدی را كه قرار بود به عیسو (برادر بزرگتر و به معنای پر مو) برسد، از پدر ربود و پدر متوجه نشد.[16]

          یعقوب ملقب به اسرائیل[17] بود و12 فرزند داشت[18]. به این 12 نفر بنی‏اسرائیل (یعنی فرزندان یعقوب) و به فرزندان آنان، اسباط بنی‏اسرائیل می‏گفتند. داستان یوسف از تولد تا صدارت اعظم در مصر بین تورات و قرآن مشترك است. بنی­اسرائیل به كمك یوسف، سال­ها در مصر حكومت داشتند. قرن 16 قبل از میلاد قبطی ها که مردم اصلی مصر بودند علیه سامی­ها قیام كردند و حكومت را به قبطی­ها بازگرداندند.[19] با روی كار آمدن فراعنه و ظلم به بنی اسرائیل، بنی اسرائیل برای رهایی از چنگال فرعون، از خداوند تقاضای منجی كردند و خداوند نیز حضرت موسی(ع) را برای رهایی آنان فرستاد.

 [1]. Haim Hillel Ben Sasson, “History” in Encyclopedia Judaica, Vol. 8, P 572.

[2]. Robert Goldenberg, P 9.

[3]. Ibid, P 26.

[4]. Louis Jacobs, P 2.

[5] . یهودیان معتقدند در واقعه طوفان نوح تمام انسان ها از بین رفتند و نسل امروزی بشر از فرزندان نوح پدید آمدند به خلاف قرآن که این حادثه را مختص یک منطقه می داند.

[6]. برای مطالعه بیشتر به كتاب مقدس (سفر پیدایش و خروج)مراجعه شود.

[7]. پیدایش باب 5: 1 ـ33 نسب نوح(ع) تا آدم(ع) و باب 11: 10 ـ 42 نسب ابراهیم (ع)تا سام بن نوح رابیان كرده است.البته گاه دربرخی از منابع اسلامی بدون دقّت در صحتّ آن، آن را نقل می‏كنند.

[8] . پیدایش 17: 1 به بعد

[9] . علمای اسلامی معتقدند همه پدران حضرت محمّد (ص) تا حضرت آدم (ع) موحّد و یكتاپرست بودند از این رو گفته‏اند: آزرِ بت پرست، پدر واقعی ابراهیم نبوده است. آزر عموی او بوده و چون سرپرستی و هزینه زندگی او را برعهده داشت به او لقب پدر ابراهیم را دادند.

[10]. تورات سفر پیدایش 11: 30 به بعد

[11]. پیدایش 15: 19 و17: 19ـ21؛

[12]. پیدایش 17: 20.

[13]. پیدایش 17: 23 ـ 27.

[14]. پیدایش 14: 21 ـ 22.

[15]. پیدایش 22: 1 به بعد؛ البته قرآن اسماعیل را ذبیحه ابراهیم می­داند.

[16]. پیدایش 27: 1 به بعد.

 

[17]. اسرائیل یعنی كسی كه بر خدا پیروز شد، اما ترجمه صحیح آن به­عبری عبارت است­از كسی كه بر قهرمان پیروز شد وعلت آن هم كشتی­گرفتن یعقوب با خداست كه به پیروزی یعقوب انجامید و خدا او را اسرائیل نامید(پیدایش32: 24ـ32؛ 35: 10) یهودیان معتقدند اینجا مراد از خدا، یكی از فرشتگان خداست.

 

[18]. به نام‏های لاوی، یساكار، یهودا، بنیامین، یوسف، شمعون، زبولون، جاد، اشیر، دان، نفتالی، رؤبین­ كه بنیامین و یوسف از یك مادر بودند.

 

[19]. جان ناس، تاریخ جامع ادیان، ص581.

 
نوع مطلب : تاریخ یهودیت،
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است |طراحی : پیچک

قالب وبلاگ

قالب وبلاگ

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

قالب وبلاگ

چت

اخلاق اسلامی

قالب بلاگ اسکای

قالب وبلاگ

download

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا